bird
sun
sp1

Kącik pedagoga...

Dziś 115

Wczoraj 38

W tyg. 115

W m-cu 334

All 239611

Currently are 37 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Początek ferii
dni
h
min
s

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

 

Szkoła Podstawowa nr 1 jest najstarszą placówką oświatową w Pińczowie, sięgającą swymi tradycjami połowy XV stulecia. W swych długich dziejach była kolejno: szkołą parafialną, elementarną, miejską, powszechną męską i żeńską oraz na końcu podstawową.

Znamy wiele nazwisk pracujących w niej nauczycieli, zarówno z czasów staropolskich, jak i z okresu niewoli narodowej i oczywiście czasów najnowszych.

Wiemy też o jej budynkach, które zawsze posiadała dzięki troskliwości dziedziców miasta, a także o ostatnim, który utraciła w końcu XVIII wieku, by odtąd przez blisko 150 lat tułać się po mieście - wynajmując pomieszczenia do nauki.

Po odzyskaniu niepodległości, już w wolnej Polsce, doczekała się jednak własnego gmachu, którego uroczyste oddanie do użytku, było świętem dla całego Pińczowa. Nauka rozpoczęła się tu we wrześniu 1931 roku, pierwsi absolwenci opuścili mury szkoły, w czerwcu roku następnego.

Dziś swoich wychowanków liczy szkoła tysiącami, zaś ona sama jest trwałym elementem oświatowego i kulturalnego pejzażu naszego miasta.

A. Dziubiński

EasyCookieInfo