bird
sun
sp1


Dziecięca piłka ręczna!

II miejsce w województwie!

Czytaj więcej...

Klasy pierwsze

Ślubowanie

Czytaj więcej...

A może by tak zostać...

ratownikiem?

Czytaj więcej...

ZUCHY...

...są w naszej szkole!

Czytaj więcej

Kącik pedagoga...

Dziś 7

Wczoraj 25

W tyg. 60

W m-cu 221

All 222169

Currently are 53 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Początek roku szkolnego
dni
h
min
s

Rarytasy z Gomaru

Zimowym porankiem, przy akompaniamencie gęsto sypiącego śniegu, wybraliśmy się (3d Sp1) do pińczowskiego zakładu przetwórstwa owocowo – warzywnego „Gomar”.

 

Przywitała nas Dorota Lozia (Technolog Żywności firmy) i odebrała wykonane przez nas wcześniej przygotowane, kolorowe plakaty reklamujące produkty „Gomaru”. Dowiedzieliśmy się, że szeroka gama przetworów owocowo – warzywnych (soki, dżemy, powidła, syropy, ketchupy, sałatki, itd.) cieszy się wśród konsumentów niebywałą popularnością. Wynika ona z walorów smakowych, zdrowotnych, doskonałej jakości wszystkich gomarowskich wyrobów. Pani Dorotka ciekawie opowiadała nam o historii zakładu, zdradziła też, że przygotowywane są nowe produkty, miedzy innymi ketchup czosnkowo – bazyliowy.

Obserwowaliśmy kolejne etapy powstawania powideł śliwkowych. Od gęstej owocowej pulpy – po gotowy słoiczek z piękną etykietką. Zwiedziliśmy również przeogromne magazyny firmy, gdzie widzieliśmy mnóstwo (aż zakręciło nam się w głowie!) najrozmaitszych zamkniętych w słoikach i słoiczkach owoców i warzyw. Ba, niektórych w ogóle nie spotkaliśmy w sklepach!

Produkty Gomaru Pinczów są rokrocznie obsypywane nagrodami w Polsce i za granicą – za jakość, smak i niepowtarzalność. W listopadzie 2016 roku Godłem Nasze Dobre Świętokrzyskie uhonorowano syrop z malin. Jest on wytwarzany (jako jeden z nielicznych na rynku) bez konserwantów, utrwalony przez pasteryzację. Według opinii klientów - to pyszny, aromatyczny, gęsty smak lata – „Piję go chyba litrami! Pycha!” (to zdanie konsumenta). Za to o soku z ośmiu warzyw tak wyrażał się jeden ze smakoszy: „Jest to sok o barwnym smaku, zdrowy, zapadający w pamięć produkt dietetyczny, a jednocześnie energetyczny (potas, witaminy)”.

O powidłach śliwkowych (których produkcję obserwowaliśmy), czytamy, że mają „wspaniały, niezmienny smak. Kosztując je, wracają cudne wspomnienia: bieganie z umorusaną buzią i pajdą chleba z białym serem i powidełkami. Smakują tak samo, jak dawniej. Delicje!. Ale, hm… za szybko się kończą…”

Na zakończenie naszej wizyty wstąpiliśmy do świetnie zaopatrzonego sklepiku firmowego i każdy kupił to, co lubi. Dzieci bowiem mają swoich faworytów wśród soków i dżemów. Zresztą wielu uczniów podjeżdża z rodzicami pod gomarowski sklepik i zaopatruje się na bieżąco w zdrowy „towar”.
Dziękujemy Michałowi Górnikowi za umożliwienie nam zwiedzenia zakładu, Dorocie Lozia za oprowadzenie i cieszymy się z obdarowania nas smakowitymi wyrobami..

Autor: E. Włodno-Furman


ul_sniezynkowa_...
ul_sniezynkowa_02 ul_sniezynkowa_02
ul_sniezynkowa_...
ul_sniezynkowa_03 ul_sniezynkowa_03
ul_sniezynkowa_...
ul_sniezynkowa_04 ul_sniezynkowa_04

Więcej zdjęć znajduje się w GALERII

EasyCookieInfo