bird
sun
sp1


Dziecięca piłka ręczna!

II miejsce w województwie!

Czytaj więcej...

Klasy pierwsze

Ślubowanie

Czytaj więcej...

A może by tak zostać...

ratownikiem?

Czytaj więcej...

ZUCHY...

...są w naszej szkole!

Czytaj więcej

Kącik pedagoga...

Dziś 115

Wczoraj 38

W tyg. 115

W m-cu 334

All 239611

Currently are 19 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Początek ferii
dni
h
min
s

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

 

Fatimskie przesłanie

W całej Polsce trwają uroczystości z okazji 100 rocznicy objawień fatimskich. Większość zaplanowano wprawdzie na 13 maja lecz wiele inicjatyw zostało rozłożonych w dłuższym czasie.

Jedną z nich było przybliżenie uczniom SP 1 wydarzeń w portugalskiej wiosce w formie przedstawienia teatralnego pt. ”Orędzie z Fatimy”. Scenariusz został oparty o fakty – od pojawienia się Anioła Pokoju (poprzedził on objawienia) - ukazanie się Maryi, jej orędzie, wizję piekła, prześladowanie dzieci,cud słońca. Bohaterami sztuki jest troje pastuszków (postacie autentyczne) Łucja de Santos, Franciszek i Hiacynta Marto (mieli wówczas po 10, 9 i 7 lat).Dzieci mieszkały w Aljustrel,. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi, należącym do rodziców Łucji nazywanym Cova da Iria – znajdował się on dwa i pół kilometra od Fatimy w drodze do Leirii. Matka Boska ukazała im się na krzewie zwanym ilex,będącym karłowatą odmianą dębu (ok. ponad metr wysokości). Wizjonerzy ujrzeli Maryję 13 maja 1917 roku. Łucja rozmawiała z Matką Boską, która poprosiła, by dzieci przychodziły w owo miejsce przez sześć kolejnych miesięcy, odmawiały codziennie różaniec i upraszały pokój dla świata i koniec wojny. Objawienia Matki Boskiej były dla nich niewątpliwie wyróżnieniem i wielkim przeżyciem. Nie obeszło się jednak bez prześladowań trójki pastuszków przez sam fakt świadczenia o przybyciu Maryi do Fatimy. Szczególnie cierpiała Łucja – nie wierzyła jej matka ani krewni. Pomimo wielu zniewag, (kampania nienawiści i oszczerstw ze strony świeckich mediów, zmuszanie przez burmistrza Fatimy do wyjawienia tajemnicy, straszenie, pobytem w więzieniu), dzieci zachowywały się z godną podziwu cierpliwością. Co więcej, zawsze pamiętały o wezwaniach Matki Boskiej, by ofiarować swoje cierpienia za grzeszników. Te właśnie wydarzenia sprzed stu lat były treścią sztuki teatralnej w całości przygotowanej przez s. Judytę z SP 1. Pod jej troskliwym okiem, od kilku miesięcy, uczniowie klas: 5b, 4b, 6b, 3b, spotykali się na próbach sztuki „Orędzie z Fatimy”. Najpierw trzeba było dokonać obsady sztuki, przygotować stroje, dekoracje… zadbać o najdrobniejsze szczegóły.

24 maja w SP1 mogliśmy podziwiać efekty wspólnej pracy - świetna grę aktorską (musieli oni opanować pamięciowo dużą ilość tekstu), dynamiczna akcję, którą widzowie śledzili z zapartym tchem. Ba, na scenie ukazała się spora liczba pielgrzymów (w rzeczywistości było ich kilkanaście tysięcy), którzy przybyli na spotkanie z Matką Boską. Oglądającym szczególnie podobał się moment, w którym naczelnik, pokazując patelnię straszył dzieci, że będą smażone na oleju. Warto dodać, że pieśni wykonane przez szkolny chórek „Karmelek”: ”Maryjo, śliczna Pani” oraz „Pani Fatimska” – muzycznie dopełniły fabułę. O powodzeniu przedstawienia, świadczyły gorące brawa, które nasiliły się przy wywołaniu przed publiczność inicjatorki wydarzenia – s.Judyty. To ona, w każdej scenie przedstawienia zostawiła okruch swojego serca.

Rocznica objawień to okazja do przypomnienia, co podczas niezwykłych spotkań z dziećmi Matka Boża chciała przekazać ludziom: znaczenie modlitwy, pokuty, istnienie czyśćca i wielu innych prawd, o których często się zapomina.

Po południu widowisko obejrzeli rodzice występujących uczniów, zaproszeni goście, dziadkowie i babcie. Trzeba dodać, iż 19 maja w Kościele p.w Św.Jana Apostola i Ewangelisty na zakończenie Białego Tygodnia, spektakl podziwiały dzieci pierwszokomunijne i ich rodzice.

W przedstawieniu; „Orędzie Matki Bożej z Fatimy” wystąpili:

 • Pan Jezus: Leon Tyrała 3b
 • Maryja: Nikola Socha 5b
 • Św.Józef: Maciej Ciba 6b
 • Anioł: Klaudia Chołda 5b
 • Łucja: Julia Szałabska 5b
 • Hiacynta: Kinga Antylska 5b
 • Franciszek: Kacper Zarzycki 5b
 • Olimpia Marto – mama Hiacynty: Zuzanna Łapanowska 5b
 • Pan Marto – tata Hiacynty: Kamil Kordel 4b
 • Maria Santos – mama Łucji: Gabriela Ciacia 5b
 • Pan Santos – ojciec Łucji: Aleksander Gałęziowski 4b
 • Naczelnik: Zuzanna Łapanowska 5b
 • Więźniowie: Mateusz Bąk i Jakub Janeczek 5b
 • Narratorzy: Aleksandra Baran i Aleksandra Sobczyk 5b
 • Duża grupa pielgrzymów; uczniowie z klasy 4b: Pola Pietrzykowska, Weronika Błach, Alicja Wdówka, Julia Bielaś, Laura Boksa, Igor Piątek, Kamil Okopień, Julia Gajos
 • Uczniowie z klasy 5b: Zuzanna Czerw, Wiktoria Trojanowska, Roksana Zawada, Kamila Szafraniec, Kacper Lange

Elementy artystyczne wykonały: Kaja Musiał z 5b (serce dla Matki Bożej, korona cierniowa, plakat z dębem, napis do dekoracji) Aleksandra Sobczyk 5b (z pomocą taty krata dla więźniów).

Aleksander Gałęziowski (4b) wraz a tatą zakupili sztuczną trawę.


Autor: E. Włodno-Furman


 

kiermasz_w_park...
kiermasz_w_parku_03 kiermasz_w_parku_03
kiermasz_w_park...
kiermasz_w_parku_05 kiermasz_w_parku_05
kiermasz_w_park...
kiermasz_w_parku_06 kiermasz_w_parku_06

EasyCookieInfo