bird
sun
sp1


Sport - piłka ręczna

Dziecięca piłka ręczna!

Czytaj więcej...

ślubowanie klas pierwszych

-

Czytaj więcej...

Mikkołaj w szkole!

Odwiedził nas Mikołaj - zobacz!

Czytaj więcej...

Dwa ognie

:-D

Czytaj więcej

Kącik pedagoga...

Dziś 0

Wczoraj 62

W tyg. 241

W m-cu 126

All 206873

Currently are 50 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Do wakacji pozostało...

dni
h
min
s

Europo, nie możesz żyć bez Boga

Pod takim hiobowym tytułem w SP1 odbyło się przedświąteczne przedstawienie jasełkowe. Oto treść i sedno spektaklu.

Józef z Maryją dostrzegli, że w naszym pięknym świecie ludzie nie są szczęśliwi. Serce Matki Bożej wyczuło wiele obaw, trosk i niepokojów towarzyszących współczesnemu człowiekowi. Wspólnie z Józefem postanowili więc posłać do ludzi aniołów i zaprosić przedstawicieli państw Unii Europejskiej do Betlejem po to, by choć w tę jedną, szczególną noc zjednoczyć wszystkich ze sobą. Aniołowie zjawili się więc na posiedzeniu Rady Europy z radosną nowiną o narodzeniu Jezusa i, rzecz jasna, z zaproszeniem do Betlejem. Nieco zdziwieni dostojnicy podjęli ów apel. Zanim jednak wyruszyli w drogę, przedstawiciel Polski zasugerował, by wspólnie zasiąść do wigilijnej wieczerzy. Wszyscy ochoczo podchwycili ten pomysł. Przy okazji przybliżyli tradycje wigilijne w swoich krajach (łamanie się opłatkiem, włoskie ciasteczka z orzechami i figami, irlandzki pudding z rodzynkami itp.) Obradujący uznali też, że nie wypada przychodzić do Jezusa z pustymi rękami. Zatem każdy z obecnych przygotował dar charakterystyczny dla jego ojczyzny (Holender - bukiet tulipanów, Szwed – sanki i ciepłe ubranko itp.). A gdy zapadła noc, zjawili się w Betlejem, gdzie przede wszystkim poprosili Nowonarodzonego o błogosławieństwo w tych trudnych czasach, każdy dla swego kraju. Maryja wyraziła przekonanie, że wigilijna podróż powinna trwać w zgodzie i przyjaźni cały rok i rzekła: „Niech miłość zagości w waszych państwach, rodzinach i w was samych”. Jako ostatnie wystąpiło dziecko. Wraz z prezentem dla Jezusa – czerwonym serduszkiem poprosiło: „by tata i mama nie wyjeżdżali do innych krajów za chlebem”. Dzieci powinny być razem z rodzicami, w swoim kraju.

Przygotowane z pietyzmem przez siostrę Judytę  Jasełka  to zwrócenie uwagi na wymienione powyżej problemy współczesnego, „nowoczesnego” świata.  Dostojnikom europejskim dodawały powagi galowe uroczyste stroje, kolorowe unijne powiewające flagi, grający na różnych instrumentach uczniowie ze Szkoły Muzycznej, płynny taniec odzianych w biel dziewczynek z kl.6b, rozczulający śpiew sześciolatków (klasa 0a z wychowawczynią U. Kostecką), dobrze brzmiący chórek „Karmelek’- to, mówiąc obrazowo, kwintesencja całego jakże wymownego, porywającego widowiska. Absolutnie słodki był też popis małej Natalki, która podczas recytacji nie mogła powstrzymać łez emocji. Nagrodzono ją feerią oklasków.

Mocnym akcentem i ostatecznym przesłaniem okazał się refren piosenki w wykonaniu „Karmelka” z solistkami: Oliwią Kulasek i p. Elą Włodno-Furman. Wówczas to „Europa” (dostojnicy z flagami) otoczyła żłóbek Pana Jezusa i zaprosiła Go do siebie.
Reżyseria – s. Judyta
Wystąpili uczniowie z klas: Oa, 5a, 5b, 5d, 6a, 6b, 6c,
Chórek „Karmelek – uczniowie z klas 4d, 5c, 5d, 5e pod kierunkiem E.Włodno-Furman
Dekoracja: E. Jaklewicz-Orzeł, A. Poros
Obsługa sprzętu: A. Błach, uczniowie: A. Gałęziowski, K. Konofal.

Elżbieta Włodno-Furman  


zdj_016
zdj_016 zdj_016
zdj_004
zdj_004 zdj_004
zdj_013
zdj_013 zdj_013
zdj_011
zdj_011 zdj_011
zdj_015
zdj_015 zdj_015
zdj_018
zdj_018 zdj_018